CZ / EN

Pediatrie Sluníčko - co dělat když...


! Pokud se k nám chystáte na vyšetření z důvodu nemoci, přineste s sebou, prosím, moč nemocného dítěte. Pokud je to možné, mělo by se jednat o první ranní moč a konkrétně její střední porci (střední proud) ! 

1 Definice   /   2 Jak pomoci dítěti doma?   /   3 Kdy kontaktovat lékaře?

Co dělat, když má dítě horečku?

  1. Horečkou nazýváme vzestup tělesné teploty nad 38 °C (38,5 °C při měření v konečníku).

  2. Při horečce podávejte Paralen, Panadol (obojí již od novorozeneckého věku) či Nurofen (od 3 měsíců) v dávce dle příbalového letáku. Je potřeba podat tuto dostatečnou dávku a ne nižší, jinak lék nemůže úspěšně fungovat. Správné je dávkování dle hmotnosti dítěte a nikoliv dle jeho věku.
     
    Blíže k dávkování léků na horečku – dávka Paralenu (paracetamol) je 15 mg na 1 kg hmotnosti dítěte. Tato dávka se podává 4x denně po 6 hodinách. Dávka Nurofenu (ibuprofen) je 10 mg na 1 kg hmotnosti dítěte. Tato dávka se podává 3x denně po 8 hodinách.
      
    Příklad výpočtu dávky léku pro 6 měsíčního kojence vážícího 7,3 kg pro:
       1) Paralen sirup 24 mg/ml. Pro dítě je potřeba dávka 15 x 7,3 = 109,5 mg léku. V jednom ml je 24 mg léku. Dávku tedy spočítám jako 109,5 : 24 = přibližně 4,5 ml Paralen sirupu. Tuto dávku podám 4x denně.
       2) Nurofen sirup 20 mg/ml. Pro dítě je potřeba dávka 10 x 7,3 = 73 mg léku. V jednom ml je 20 mg léku. Dávku tedy spočítám jako 73 : 20 = přibližně 3,5 ml Nurofen sirupu. Tuto dávku podávám 3x denně.

  3. Při trvání horeček déle než 48 hodin, u novorozence či kojence do 6 měsíců déle než 24 hodin, pokud je dítě neobvykle spavé, opakovaně zvrací, má vodnaté časté stolice, na kůži se objeví vyrážka, odmítá celý den stravu či příjem tekutin, má neustupující výrazné bolesti hlavy.

Co dělat, když má dítě kašel?

  1. Za kašel, který není normální, ale dá se uvažovat o jeho léčbě, považujeme stav, kdy dítě zakašle více, než 11x za den.

    2. Při déletrvajícím suchém dráždivém kašli léky na jeho potlačení (do 2 let Kaloba, od 2 let Sinecod či Levopront), při vlhkém na podporu vykašlání hlenu (Mucosolvan).

    3. U novorozence a kojence do 6 měsíců při závažném kašli ihned, u starších při kašli nestupujícím 10 dní.

Co dělat, když má dítě rýmu?

  1. Rýmou rozumíme tekutý výtok z nosu (tzn. přítomnost soplíků či holubů není rýma).

    2. Proplachování nosu roztokem s mořskou vodou či Vincentkou a následné odsátí, pokud to nestačí, tak sprejem na snížení otoku sliznice (Nasivin Sensitive či od 2 let Olynth). Dále je vhodné na podrážděný nos použít mast Pinio nasal.

    3. Pokud rýma změní barvu na zelenou, při přítomnosti horečky (teplota > 38 °C) či při trvání déle, než dva týdny.

Co dělat, když dítě bolí v krku?

  1. Bolest v krku je nepříjemný stav, kdy dítě odmítá stravu, pití, špatně se mu polyká. V krku cítí ,,knedlík,, řezání či škrábání

    2. Přiložení Priessnitzova zábalu (postupně mokrá látka, suchý obklad a navrch igelit či fólie), použití sprejů či kloktadel (od 4 let – Orofar, od 8 let – Iox).

    3. Horečka (teplota 38 °C) trvající přes 48 hodin, schvácenost dítěte, problémy s kojením u novorozenců a kojenců, vytékání slin z úst či problémy s příjmem tekutin a jídla.

Co dělat, když dítě bolí v uchu?

  1. Bolest ucha je velmi nepříjemný stav, dítěti vadí pohlazení po tváři, dotyk jeho uší, obzvláště zmáčknutí tragu je bolestivé. Z ucha může a nemusí vytékat sekrece.

    2. Na bolest Nurofen či Ibalgin, do ucha kapky Otic Solution.

    3. Více než 1 den trvající bolest, přítomnost horečky (> 38 °C), výtok z ucha, zhoršení sluchu.

Co dělat, když má dítě průjem?

  1. Průjmem rozumíme přítomnost 3 a více řídkých stolic za den. U novorozenců a kojenců jde především o změnu konzistence či barvy stolice, jinak jsou i 3 stolice za den považovány za normální.

    2. Především je nutné udržet dostatečný příjem tekutin, stravu je nutné podávat nedráždivou (např. mačkaný banán, strouhané jablko bez slupky, rozvařené brambory, odvar z rýže a mrkev). Z léků je možnou použít Tasectan či Smectu. Je zásadní vyhnout se ve stravě mléčným výrobkům.

    3. Dítě nepřijímá tekutiny, močí velice málo či vůbec, je přidružena horečka (teplota > 38 °C), zvracení či krev ve stolici. Vždy, pokud se jedná o novorozence či kojence do 6 měsíců.

Co dělat, když má dítě výtok z oka?

  1. Jakýkoliv výtok z oka, mimo slz, není v pořádku. Prosíme o foto a pošlete nám jej.

    2. Je možné použít dezinfekci ve formě kapek Ophthalmo-Septonex. Dále je také nutné prokapávat nos stejně, jako u rýmy.

    3. Jsou přítomny horečky (teplota > 38 °C), otok kolem oka či se výtok nelepší po dvou dnech používání kapek. Ve chvíli, kdy je výtok nejvíce zřetelný (obvykle ráno), je ideální si jej vyfotit a přes email nám fotku pro urychlení diagnostiky poslat.

Co dělat, když dítě zvrací?

  1. U novorozenců a kojenců se ublinkávání v menším množství objevuje běžně. Pokud si v takovém případě nejste jisti, kontaktujte nás přes email a společně zjistíme, zda se ještě jedná o normální nález či nikoliv.

    2. Nutné je udržet dostatečný příjem tekutin, kterou kvůli toleranci podáváme po lžičkách (např. slabý oslazený čaj). Jakmile je to možné, podáváme i šetřící stravu (banán, den staré bílé pečivo, piškoty, vývar, rýže, kompotované ovoce a vařená zelenina).

    3. U novorozence a kojence do 6 měsíců vždy, obzvlášť závažným problémem je u novorozenců tzv. zvracení obloukem (1 metr a více). Pokud dítě nepřijímá tekutiny, močí velmi málo či vůbec, jsou přítomny horečky (teplota > 38 °C), vyrážka na kůži, při podezření na otravu, zvracení je každý den ráno.

Co dělat, když dítě bolí břicho?

  1. Malé děti neumí bolest lokalizovat, nemají s ní zkušenost, ale i tak je to bříško bolí. Je nutné vědět, kdy a co dítě naposledy jedlo, kdy bylo kakat, kdy čůralo, jestli někde nebyla krev. Obzvláště nebezpečná je bolest v pravém dolním kvadrantu.

    2. Pokud je bolest spojena se zvracením či průjmem, postupujte dle návodů na příslušné stavy. Pokud trvá již delší dobu (více než týden) a/nebo pokud je navíc je spojena zácpou, objednejte se k nám na neakutní plánovanou prohlídku. Při vzniku známé opakující se bolesti související s menstruací podejte léky na bolest (Paralen, Ibalgin). Naopak, pokud je bolest netypická, související se zvýšenou teplotou a případně i zástavou odchodu plynů a stolice, léky na bolest (kvůli výtěžnosti vyšetření) nepodávejte!

    3. Vždy u dětí do 6 let věku, dále pokud je bolest těžká a náhle vzniklá, spojená se zástavou odchodu plynů a stolice, krví ve stolici, kamenným ztvrdnutím břišní stěny.

Lékarnička na dovolenou

- Paralen čípek nebo sirup – teplota, bolest

- Nurofen čípek nebo sirup – teplota, bolest, otok, zánět

- Fenistil kapky a gel – alergie

- Smecta – zvracení, průjem

- Kulíšek – zvracení, průjem

- Černé uhlí – průjem, intoxikace

- Nasivin sprej + nosní mast Pinio nasal – rýma

- Hedelix – kašel

- Panthenol – spálení od sluníčka

- Ophthalmo-Septonex – oční zánět

- Otic solution – zánět v uchu (zateklá voda)

- Ichtamol pasta – kožní vyrážky